O mně

Kdo jsem

Jmenuji se Knut Holm a narodil jsem se v Opavě na začátku roku 1990. Po studiích v Brně a několika letech života v Praze jsem se spolu s manželkou a našimi dvěma kocoury přestěhoval do Stockholmu a přijal jsem švédské jméno. Ve Stockholmu žiji dodnes.

Profesí jsem programátor, přesněji řečeno front-end vývojář. Pokud vás zajímá dev stack nebo jiné životopisné údaje, mrkněte na LinkedIn. Pokud vás zajímá, proč jsem se přestěhoval do Švédska, mrkněte na tento článek.

Miluju moře a severskou přírodu. Obojího mi Švédsko nabízí dostatek a já se tak mohu naplno věnovat svým koníčkům. O víkendu rád vyrazím na delší treky ve kterémkoliv ročním období, jako velký fanoušek lodní dopravy si nenechám ujít jedinou příležitost, kdy mohu být na palubě nějakého plavidla nebo je alespoň obdivovat z pevniny, poohlížím se po nové lodi, protože naši první plachetnici jsme nechali v ČR a také jsem sportovní potápeč, který se rád potápí především k vrakům lodí.
Do budoucna bych rád směřoval k potápění technickému a mým největším snem je změnit kariéru a jednou pracovat na moři, ideálně v námořní dopravě.

Proč píšu tento blog

Tento blog jsem začal psát v době, kdy jsem ještě žil v ČR, ale už jsem měl podepsanou pracovní smlouvu ve Švédsku a připravovali jsme se na odjezd. Tehdy bylo na internetu hodně informací pro lidi, kteří se stěhují do Švédska za studiem nebo vyrážejí na zkušenou a práci si hledají víceméně jakoukoliv až na místě, ale zoufale jsem postrádal nějaké informace od lidí, kteří by na tom byli stejně jako já. Snažil jsem se tedy toto prázdné místo zaplnit a poskytnout dalším malý obrázek toho, jak se do Švédska relokuje střední třída.

Ze začátku byly mé texty hodně zaměřené na to, proč chci ČR opustit a proč jsem si vybral zrovna Švédsko. Jak šel čas, tak se ale blog postupně přetransformoval do trochu jiné podoby a v současné době jej vnímám spíše jako prostředek, pomocí kterého se mohu podělit o své zážitky, zkušenosti a pocity ohledně života v této velké a nádherné zemi.

Proč píšu česky

Opravdu dlouho jsem uvažoval o tom, jestli tento blog psát česky nebo anglicky (udržovat dvoujazyčnou verzi se mi nechce). Nakonec vyhrála čeština, a to především proto, že to tak trochu dlužím krajanům. Rodině a přátelům proto, že jsem jim zmizel a nemám tolik času o všem vyprávět těm, kteří by to slyšet chtěli a kteří by si to slyšet zasloužili (ne všichni z nich mluví anglicky). Ostatním proto, že se spousta z nich dělí o své zážitky a zkušenosti nejen na webu Sverige.cz (Pavle, mockrát za toto místo na internetu děkuji), ale i v řadě jiných zákoutích internetových a informace od nich mi v mnoha směrech hodně pomohly.

Čím dál častěji se však stává, že tento blog objevují i mí švédští přátelé a k mému údivu jsem zjistil, že jej čtou za pomocí Google Translatoru. Mám na něj velmi pozitivní zpětnou vazbu i od nich. Statistiky navíc poslední dobou zaznamenávají prudký nárůst návštěv ze Švédska, což je něco, co jsem absolutně nečekal. Takže, pokud i vy toto čtete za pomocí překladače, moc se vám omlouvám, že je obsah stále pouze v češtině. Možná mě nakonec dokopete tu anglickou verzi přidat. Nebo mi dejte ještě tak rok a přeložím blog do švédštiny :-P